- Home
- ยป
- Our Products
- »
- WIPRO Garnet COB
WIPRO Garnet COB
Wipro Garnet 15W Trimless COB
Product Brochure
| Power | 15W |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Usage/Application | Indoor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Lighting Type | COB |
| Light Source | LED |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Pure White, Cool White, Warm White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO, RoHS |
| Install Style | FLUSH MOUNT |
1. Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
2. Sharp beam angle from deep reflector optics
3. Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
4. Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 5W Compact COB
Product Brochure
| Power | 5W |
| Type of Light | Spot Light |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO, RoHS |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Cool White, Warm White, Pure White |
1Ultra compact & trimless design for seamless mergence with ceiling
2Deep reflector optics to provide glare free light
3Very Sharp & intense light beam to highlight walls and objects
4Aluminium heat sink designed for effective heat dissipation
Wipro Garnet 9W COB Spotlight
Product Brochure
| Type of Light | Spot Light |
| Power | 9W |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB SPOT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, ISO |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | WH,WW,NW |
An advanced category of COB spotlight with trimless design that seamlessly merges with ceiling. It’s great colour and light quality adds value to your home décor. Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
Sharp beam angle from deep reflector optics Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 15W Trimless GOLD COB
Product Brochure
| Brand | WIPRO |
| Power | 15W |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | GOLD COB |
| Light Source | LED |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White, Cool White, Pure White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
- Premium black housing with Rose Gold reflector which enhances the decor of the ceiling
- Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
- Sharp beam angle without glare from deep reflector optics
- Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 24W COB Spotlight
Product Brochure
| Type of Light | Spot Light |
| Power | 24W |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, ISO |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Warm White, Cool White |
An advanced category of COB spotlight with trimless design that seamlessly merges with ceiling. It’s great colour and light quality adds value to your home décor. Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
Sharp beam angle from deep reflector optics Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 6W Trimless COB
Product Brochure
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Cool White, Warm White, Pure White |
1Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
2Sharp beam angle from deep reflector optics
3Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
4Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 9W Trimless Rosegold COB
Product Brochure
| Type of Light | Spot Light |
| Power | 9W |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO, RoHS |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Pure White, Cool White, Warm White |
- Premium black housing with Rose Gold reflector which enhances the decor of the ceiling
- Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
- Sharp beam angle without glare from deep reflector optics
- Sharp light cone effect on the wall
WIPRO Garnet 3w Mini Led Spotlight
Product Brochure
| Power | 3 W |
| Wattage | 3 W |
| Lighting Color | WH/WW/BL/GR/RED |
| Shape | Round |
| Material | Metal |
| Usage | for Home |
| Brand | Wipro |
| Model Name/Number | D340327 |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Dimensions | 45 x 45 x 28 mm (L x W x H) |
| Packaging Size | 20 |
Wipro Garnet 3w Slim COB
| Brand | Wipro |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White,Pure White,Warm White |
| Type Of Light | COB |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33, IP55,IP66 |
| Warranty | 2 Year |
colours available in white, warm white and neutral white
Wipro Garnet 12W COB Spotlight
Product Brochure
| Type of Light | Spot Light |
| Wattage | 12W |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB SPOT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, ISO |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | WH,WW,NW |
An advanced category of COB spotlight with trimless design that seamlessly merges with ceiling. It’s great colour and light quality adds value to your home décor. Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
Sharp beam angle from deep reflector optics Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
Sharp light cone effect on the wall
Wipro Garnet 9W Trimless COB
Product Brochure
| Power | 9W |
| Type of Light | Spot Light |
| Color | Warm White |
| Brand | WIPRO |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, ISO |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Pure White, Warm White, Cool White |
- Trimless & compact design that seamlessly merges with the ceiling
- Sharp beam angle from deep reflector optics
- Aluminium pressure die cast heat sink for better heat dissipation
- Sharp light cone effect on the wall
Wipro 2W LED Spot Light
Product Brochure
| Wattage | Ww |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Color Temperature | 3k-6k, 2700-3000 K |
| Shape | Round |
| Brand | Wipro |
| Cut Out (mm) | 33MM |
| IP Rating | IP40 |
| Product Code | D740227 |
| Length | 1.5 cm |
| Usage/Application | Home |
| Model Name/Number | D740227 |
| Width | 4.3 cm |
| Body Material | PVC |
| Beam Angle | 60 |
| Warranty | 2 Year |
| Input Voltage (V) | 220 |
Wipro Garnet 12W Compact COB
Product Brochure
| Brand | WIPRO |
| Power | 12W |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Light Source | LED |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White, Warm White, Pure White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
1Ultra compact & trimless design for seamless mergence with ceiling
2Deep reflector optics to provide glare free light
3Very Sharp & intense light beam to highlight walls and objects
4Aluminium heat sink designed for effective heat dissipation
Wipro Garnet 9w Slim COB
| Brand | WIPRO |
| Install Style | COB |
| Shape | Round |
| Wattage | 9 w |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | all colours available |
| Model Number | D320365,D320665,D320965 |
| Type Of Light | Downlight,COB |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| Base Cap | NONE |
| Body Material | Aluminum |
| Base Type | NONE |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
Available in three colours Cool day light 6500k, warm white 3000k, and Neutral White 4000k.
Wipro 6w Slim COB
| Brand | WIPRO |
| Install Style | SLIM COB |
| Shape | Round |
| Wattage | 6w |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | ww,nw,w |
| Warranty | 2 Year |
also has variants of all three colours of cool day light, warm white and neutral white.