- Home
- ยป
- Our Products
- »
- LED Track Lights
LED Track Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
BELLTRIX 30W Led Track Light
Product Price: Rs 640 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 30W |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
2 years of warranty
Available in 3in1 also
Additional Information:
- Delivery Time: 2- days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 20W Led Track Light
Product Price: Rs 510 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Wattage | 20W |
| Light Color | Warm White |
| Model Name/Number | BL20WTR |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Track Light Channel
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Lighting Color | 1 METER |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | 1 METERS TRACK CHANNEL |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Plastic |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
Available in Black and White body.
Track lighting consists of a series of lights that run on a metal or plexiglass structure, to which adjustable spotlights or pendant lamps are attached. Specifically, the most common track lighting systems are those using spotlights or lamps mounted on tracks recessed in the ceiling. The tracks can be made of either metal or plastic and can be mounted in such a way that they become practically invisible. Different types of lights can be mounted on these tracks at the same time to be directed as required, which can then be easily removed or moved to other positions.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 10W Led Track Light
Product Price: Rs 410 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 10W |
| Light Color | Warm White |
| Model Name/Number | Bell10WTrack |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 30W Led Track Light
Product Price: Rs 610 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 30W |
| Light Color | Warm White |
| Model Name/Number | Bell30WTrack |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro Led Track Lights
Product Price: Rs 1,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Model Name/Number | Wipro track |
| Wattage | 10/20/30 |
| Brand | Wipro |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: Ds10
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 7
- Packaging Details: 10 pieces a box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 20W Led TrackLight
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | BELL20W |
| Wattage | 20W |
| Brand | BELL |
| Lighting Color | Warm White |
| Base Type | TRACK PATTI |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX Track Light Channel
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Color | 1MTRE TRACK |
| Shape | Square |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Indoor |
| Model Name/Number | 1METER TRACK |
| Wattage | 10W |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback