- Home
- ยป
- Our Products
- »
- LED Surface Lights
LED Surface Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
Belltrix 12W Stylo Surface Downlight
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Wattage | 12W |
| Size | 150 mm (6 inch) |
| Light Type | Surface Panel |
| Color Temperature (CCT) | 3-in-1 (Tunable) |
| Shape | Round |
| Features | Rimless |
| Warranty | 2 Years |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3W LED Striker Light
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Home,Office |
| Brand | ACE |
| Wattage | 3W |
| Lighting Type | LED |
| Shape | ROUND |
| Input Voltage | 120 V |
| Model Name/Number | ACE-869A |
| Lighting Color | WH/WW |
| Packaging Size | 100 pcs/box |
| Size | D61 x H9 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro Garnet 18W Surface Panel
Product Price: Rs 785 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | WIPRO |
| Wattage | 18W |
| Usage/Application | Indoor |
| Voltage | 240 |
| Shape | ROUND/SQUARE |
| Model Number/Name | TRIMLESS SURFACE LIGHTS |
| Lighting Color | WW, NW, WH |
| Led Working Lifetime | 50000 HOURS |
| Type Of Light | Panel Light |
| Certification | ISI |
| Current Rating | 240V |
great in looking and amazing in light output. Available in all three colours output, of 6000k, 3000k and 4000k.
strats from as small as 6w, 9w, 12w, and 18w
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro 18W Rimless Surface Panel
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | 18W Rimless Surface Panel |
| Brand | WIPRO |
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Round |
| Wattage | 18W |
| Lighting Color | WH/WW/NW |
| Color Temperature | 5000-6500 K, 3500-4100 K, 2700-3000 K |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | PVC |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Orient 12W Rimless Surface Panel LIGHT
Product Price: Rs 440 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | SQ/RD |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | ORIENT |
| Voltage | 12 |
| Model Name/Number | RIMLESS FULLSCREEN |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP33 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback