- Home
- »
- Our Products
- »
- LED Surface Cylinder
LED Surface Cylinder
At Laffale Interio Solution we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
BELLTRIX 18W Surface Cylinder Light
Product Price: Rs 570 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type of Light | Surface Mounted Light |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | BELL |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Warm White |
| Voltage | 220V |
| Light Color | Warm White |
| Wattage | 18 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP40 |
| Model Name/Number | BELL 18W SF CYLINDER |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Packaging Size | 10 PC/SIZE |
- Surface cylinder is available in 3 w,6 w,12 w,18w
- Light output Available Warm White, Daylight and Cool White
- Material is Die casted Aluminium.
- Very easy to install, Simply drill the back clamp on wall, Give connection to the L(Load) & N(Neutral) wires coming out of the adaptor, screw the fixture on clamp.
- 2 YEARS WARRANTY
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX Surface Cylinder Lights
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Power | 12 W |
| Wattage | 12W |
| Brand | Bell |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | White |
| Lighting Color | Warm White |
| Type Of Light Application | CYLINDER |
| Body Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
these come in variou sizes and wattages, to suit your needs.
We deal in many such surface Indoor Led Lights of the brand Bell. To get the best prices for these Indoor Led Lights, kindly contact us.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Surface Cylinder
Product Price: Rs 490 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Wattage | 12W |
| Size | 75 mm (3 inch) |
| Light Type | Cylinder (COB) |
| Color Temperature (CCT) | Natural White (4000K) |
| Shape | Round |
| Features | Rimless |
| Warranty | 2 Years |
Yes! I am InterestedRequest A Callback