- Home
- ยป
- Our Products
- »
- LED STRIP DRIVERS
LED STRIP DRIVERS
At Laffale Interio Solution we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
Belltrix 5Amp Led Strip Drivers
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Output Current (DC) | 5A |
| Output Voltage | 12 V |
| Wattage | 60W |
| Output Current | 5000mA |
| Usage/Applications | For LED Strip Light |
| Warranty | 2 year |
| Current | 5 amp |
| Brand | Belltrix |
| Number Of Channels | 4 |
| Cooling Type | Fan |
| Usage/Application | Driver for Strip light |
| Power Consumption | 60 watts |
Additional Information:
- Item Code: b
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: 120 pcs per box
BELLTRIX 16amp LED Strip Drivers
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Output Current (DC) | 16.5A |
| Wattage | 200 W |
| Output Voltage (DC) | 12V |
| Current | 15 amp |
| Usage/Application | Led Strip Boards |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | BELL |
| Dimming Operation | NO |
| Supply Type | DC to AC |
| Maximum Output Power | 200w |
| Part Number | 16.6A |
| Country of Origin | Made in India |
About this item
- Universal AC input full range it’s good quality & high performance, 100% full load capacity
- Minimum Ambient Temperature – 45 Degree Celsius
- There is no fan inside the case, silent running. Metal case with many holes makes heat dissipation more efficient.
- The input voltage: 230 V AC, output voltage: 12 V DC
Additional Information:
- Item Code: Smps
- Production Capacity: 2000
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: 100pcs in a master pack
Belltrix 10Amp Led Strip Driver
Product Brochure
| Wattage | 100 W |
| Input Voltage | 12V |
| Current | 10 amp |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Bell |
| Dimensions | 138 x 49.5 x 22 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | Aura SMPS |
Additional Information:
- Item Code: Smps10
- Production Capacity: 2000
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: 250pcs in a box
12V 5A Slim Smps
| Output Voltage | 12V |
| Usage/Application | Led strip light driver |
| Design | Smps |
| Display Type | Power On Display |
| Input Voltage | 12V |
BELLTRIX Ultra Slim SMPS
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Voltage | 24V |
| Output Voltage | 12V |
| Usage/Application | LED Strip lights |
| Brand | Bell |
| Efficiency | 95 |
| Input Voltage | 180-240V AC |
| Design | Smps |
| Load Regulation | 95 |
| Display Type | LED |
| Output Type | Dual |
Input Voltage: AC 100 - 240V 50 / 60Hz
Protections: Overload / Over Voltage / Short Circuit
Auto-Recovery After Protection
Universal AC input / Full range
100% Full Load Burn-in Test
Cooling by Free Air Convection
High Quality and High Performance
LED power supply with a metal body for hidden installation for LED lighting
Design with Built-in EMI Filter, improve signal precision.
Certifications: CE & RoHs
Additional Information:
- Item Code: B10US
- Production Capacity: 5000 pieces a month
- Packaging Details: 748pcs per box
BELLTRIX 10A Ultra Slim Smps
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Brand | BELL |
| Part Number | 10A |
| Maximum Output Power | 120W |
| Supply Type | NO |
| Dimming Operation | NO |
| Country of Origin | Made in India |
- Universal AC input full range it’s good quality & high performance, 100% full load capacity
- Minimum Ambient Temperature – 45 Degree Celsius
- There is no fan inside the case, silent running. Metal case with many holes makes heat dissipation more efficient.
- The input voltage: 230 V AC, output voltage: 12 V DC