- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Led Magnetic Track Lights
Led Magnetic Track Lights
Magnetic Track Lights
Product Brochure
| Wattage | 12W |
| Light Bulb Types | LED |
| Material | Aluminium |
| Brand | BELL |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | Magnetic Track Lights |
| Base Type | Magnetic |
| IP Rating | IP40 |
Magnetic Led Track Light
Product Brochure
| Wattage | 12 W |
| Light Bulb Types | LED |
| Material | Aluminium |
| Brand | Bell |
| Lighting Color | Warm White |
| Model Name/Number | Magnetic lights |
| Base Type | Magnetic |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Years |
| Install Style | EASY TO INSTALL |
| Country of Origin | Made in India |
BELLTRIX Magnetic Track Light Patti 1M, 2M, 3Mtr
| Wattage | 48V |
| Brand | Bell |
| Base Type | Magnetic |
| Model Name/Number | Magnetic Track Patti |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Square |
Magnetic track patti available in 1mtr, 2 mtr and 3 mtrs with heavy HPF drivers. 48V Voltage gives immense brightness and Lumen output.
Magnetic Laser Lights
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Model Name/Number | Bell Magnetic Laser Spot |
| Wattage | 6W/12W/24W |
| Light Bulb Types | LED |
| Lighting Color | WW/NW |
| Material | Aluminium |
| Base Type | MAGNETIC |
| Brand | BELL |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
They are the latest trend in flexible track lighting. These have a magnetic track channel in which the lights can be easily attached or detached from the track channel. This system has many attachments and they can also be completely concealed in the false ceiling, thus they give a very aesthetic fell to the interiors.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 4 days
- Packaging Details: 10pcs per pack
Magnetic Laser Light
Product Brochure
| Brand | BELL |
| Voltage | 48V |
| Type Of Light | LED |
| Usage/Application | Home |
| Wattage | 12W |
| Lighting Color | Warm White |
| Install Style | Magnetic |
| IP Rating | IP3 |
Magnetic laser lights available in 6W, 12W and 18W with Osram chip and heavy HPF drivers. 48V Voltage gives immense brightness and Lumen output.
Magnetic Diffused Light
Product Brochure
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | WW/NW |
| Brand | Bell |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Linear Diffuser for magnetic Track is used to provide ambient diffused light in the room with a aesthetic appearance of sleek light frame. The light is installed with high quality Bridgelux/Osram led.
We offer all the led colours like WWH(3k)/NWH(4k)/CDL(57k) , in 120°. It has a life of 30000 hours and comes in various dimming control options. You can choose from non dimmable , Analog Dimmable , Dali Dimmable , Dali Tunable & RF tunable options. With tunable option you can dim and change the colour tone of the led also.