- Home
- »
- Our Products
- »
- LED Linear COB Lights
LED Linear COB Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
BELLTRIX 20w MAGIQ Linear Light
Product Price: Rs 825 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type of Light | Spot Light |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, ISO |
| Model Name/Number | LINEAR |
| Packaging Size | 10 pcs/box |
| Dimensions | 340 x 131 x 85 mm (L x W x H) |
Featuring branded chips and high-performance drivers, our spotlights guarantee superior brightness and efficiency. With their COB technology, expect uniform illumination and enhanced durability. Whether you're lighting up a cozy corner or a spacious hall, these spotlights deliver unparalleled performance and longevity.
Upgrade to the brilliance of LED Laser COB Spotlights and transform any space into a captivating oasis of light and style.
Additional Information:
- Item Code: cob20
- Production Capacity: 2000
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: 50pcs master pack
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 24W LED LINEAR SPOT LIGHT
Product Price: Rs 880 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Rectangular |
| Color | Warm White |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Warm White |
| Usage | for Home |
| Color Temperature | 3000K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Model Name/Number | BELL 24w BLISS LASER |
| Beam Angle | 30 Degree |
| Outer Size | 281 x 44 mm |
| Cut Out Size | 271 x 35 mm |
| Surface Finish | Glossy, Matt |
Branded Driver from Fulham/Philips used. This is a BELL BRAND linear laser spotlight which is sleek with linear profile with many led spots in a row.
| Product Description | Details |
|---|---|
| Beam angle | 30° |
| Body colour | White/Black |
| Body material | Aluminium Die Cast |
| Cri | 80 |
| Cut out | 271x35mm |
| Features | Linear Laser |
| Fixing type | Recessed |
| Height | 40mm |
| Led colour options | White (6k)/Warm White (3k)/Neutral White (4k) |
| Led colour temperature | White (6k)/Warm White (3k)/Neutral White (4k) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Linear Light
Product Price: Rs 390 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 12W |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Body Material | Aluminum |
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Square |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback