- Home
- »
- Our Products
- »
- LED Flood Lights
LED Flood Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
BELLTRIX 200W Led Flood Light
Product Price: Rs 1,750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Warranty | 2 years |
| Wattage | 200W |
| Brand | BELL |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BELL 200W |
| Lighting Type | LED |
| Features | osram led with high isolated driver having a 6KV SPD |
| Driver | isolated driver 6Kv SPD |
| Luminous Flux | 120 lumen per watt |
| Beam Angle | 160 |
| Housing | Alluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Led Model | B200FL6 |
| Power | 200 W |
| Packaging Size | 1 pcs/box |
| Dimensions | 355 x 305 x 90 mm (L x W x H) |
- Illuminate with Precision: 🌟 Emitting a powerful 200 watts of cool white light, this floodlight ensures optimal visibility and security in outdoor spaces.
- Slim Design, Maximum Efficiency: 💡 Its ultra-thin, slim construction adds a modern touch while maintaining durability and resilience against harsh weather conditions.
- Weatherproof Performance: 🌧️ With an IP66 waterproof rating, this floodlight withstands the elements, making it perfect for gardens, parking lots, stadiums, and more.
- Energy-Saving Brilliance: ⚡ Thanks to efficient LED technology, enjoy significant energy savings compared to traditional lighting options, reducing both bills and environmental impact.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 5 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro 30W LED Flood Light
Product Price: Rs 920 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | WIPRO |
| Model Name/Number | 30W FLOOD |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
| Warranty | 2 YEARS |
| Driver | SPD |
| Power | 30 W |
| Dimensions | 215 x 38 x 157 mm (L x W x H) |
| Packaging Size | 10 pcs/box |
- Modern Design with sharp lights: Wipro Floodlight comes with a premium and robust design for outdoor usage.Its reflector & clear optics gives sharp light.
- High Brightness & Energy Saving LED: The Floodlights have a strong and high-quality light output of upto 100 Lumens/Watt. The LEDs are more efficient than conventional lights, saving upto 50% energy & electricity bills.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 50W Flood Light
Product Price: Rs 660 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 50W |
| Model Type | Slim Model |
| Brand Name | Belltrix |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature (CCT) | 3in1 |
| Warranty | 2 Years |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Surge Protection | 6 kV |
| Beam Angle | 120 Degree |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 100W 3In1 Flood Light
Product Price: Rs 980 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Model Type | Slim Model |
| Brand Name | Belltrix |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature (CCT) | 3in1 |
| Warranty | 2 Years |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Surge Protection | 6 kV |
| Beam Angle | 120 Degree |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro 50W Led Floodlight
Product Price: Rs 1,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | 50W FLOOD |
| Brand | WIPRO |
| Beam Angle | WIDE |
| Power | 50W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Led Model | FLOOD |
| Country of Origin | Made in India |
- Lumen output 4500 lm
- Suitable for outdoor application with ip65 protection
- Includes: LED Floodlight
- Power factor > 0.9
- Wide voltage range 150-300V AC
Yes! I am InterestedRequest A Callback