- Home
- ยป
- Our Products
- »
- LED Downlights
LED Downlights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
BELLTRIX 12W Deep Led Downlight
Product Price: Rs 310 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Cut Out Dimensions | 3 inch |
| Luminous Efficacy | 100% |
| Lumens | 120 Lumens/ watt |
| Lamp Life (Hours) | 50000 hours |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Surge Protection | 2.5kv |
- Made in India
- 2 years warranty with the life of 50000 burning hours.
- Repair after warranty also available
- High-quality Product with Aluminium Body branded led and Isolated driver used.
- Fluctuation Proof with 2.5Kv surge protection.
- Available in White, Warm white and natural white and 3IN1 colours Other sizes/wattage also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 18W 3in1 Led Downlight
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 18W |
| Light Color | 3 In1 CCT |
| Color Temperature | 3 In1 CCT (6500K/4000K/3000K) |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Cut Out Dimensions | 5 inch |
| Luminous Efficacy | 100% |
| Lumens | 120 Lumens /Watt |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Usage/Applications | Office , Homes, Halls, commercial |
- Made in India
- Control lights with App and Remote
- 2 years warranty with the life of 50000 burning hours.
- Repair after warranty also available
- High-quality Product with Aluminium Body branded led and Isolated driver used.
- Fluctuation Proof with 2.5Kv surge protection.
- Available in White, Warm white and natural white and 3IN1 colours Other sizes/wattage also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 18W Led Downlight
Product Price: Rs 410 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Cut Out Dimensions | 5" |
| Lumens | 120/Watt |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Surge Protection | 3kv |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Country of Origin | Made in India |
- Made in India
- 2 years warranty with the life of 50000 burning hours.
- Repair after warranty also available
- High-quality Product with Aluminium Body branded led and Isolated driver used.
- Fluctuation Proof with 2.5Kv surge protection.
- Available in White, Warm white and natural white and 3IN1 colours Other sizes/wattage also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 24W Led Deep Downlight
Product Price: Rs 510 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Dimmable | No |
| Country of Origin | Made in India |
- Made in India
- 2 years warranty with the life of 50000 burning hours.
- Repair after warranty also available
- High-quality Product with Aluminium Body branded led and Isolated driver used.
- Fluctuation Proof with 2.5Kv surge protection.
- Available in White, Warm white and natural white and 3IN1 colours Other sizes/wattage also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX 12W 3In1 Led Downlight
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12W |
| Light Color | 3 In1 CCT |
| Color Temperature | 3 In1 CCT (6500K/4000K/3000K) |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Cut Out Dimensions | 3inch |
| Luminous Efficacy | True Output |
| Lumens | 120 Lumens/watt |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Surge Protection | 2.5kv |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Country of Origin | Made in India |
- Made in India
- Control with App and Remote
- 2 years warranty with the life of 50000 burning hours.
- Repair after warranty also available
- High-quality Product with Aluminium Body branded led and Isolated driver used.
- Fluctuation Proof with 2.5Kv surge protection.
- Available in White, Warm white and natural white colours Other sizes/wattage also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 18W Sonet Downlight
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 18 W |
| Light Color | Cool White |
| Cutout Size | 4 inch |
| Housing Color | White |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90ยฐ |
| Mounting Type | Recessed |
| Ingress Protection | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Sonet Downlight
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 12 W |
| CCT | 6500 K |
| Shape | Round |
| Cutout Size | 3 inch |
| Mounting Type | Recessed |
| Housing Material | Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 60 deg |
| Ingress Protection | IP20 |
| Driver Type | Isolated Driver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro Garnet 10W LED Downlight
Product Price: Rs 690 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | GARNET DOWNLIGHT |
| Brand | WIPRO |
| Install Style | Downlight |
| Shape | Round |
| Wattage | 10W |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | DOWNLIGHT |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Product Features
- Premium material and finish
- LM80 tested LED technology
- Antiglare deep design optics
- Efficiency upto 100 Lm/W
- Driver with 2.5 KV Surge protection
- Efficient heat management thorugh Aluminium PDC Body
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro Garnet 15W LED Downlight
Product Price: Rs 900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | GARNET DOWNLIGHT |
| Brand | WIPRO |
| Install Style | Downlight |
| Shape | Round |
| Wattage | 15W |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | DOWNLIGHT |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Product Features
- Premium material and finish
- LM80 tested LED technology
- Antiglare deep design optics
- Efficiency upto 100 Lm/W
- Driver with 2.5 KV Surge protection
- Efficient heat management thorugh Aluminium PDC Body
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wipro 10W LED Downlight
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Number/Name | D7-31060 |
| Brand | Wipro |
| Install Style | Downlight |
| Shape | Round |
| Wattage | 10W |
| IP Rating | IP44 |
| Lighting Color | Warm White |
| Life | 50000 hours |
| Warranty | 2 Year |
| Body Material | Aluminum |
Yes! I am InterestedRequest A Callback