- Home
- »
- Our Products
- »
- LED COB Lights
LED COB Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
Belltrix 12W Delta Cob
Product Price: Rs 380 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12W |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SANAN LED CHIP |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO |
| Place Of Origin | INDIA |
| Power Factor | .90 |
| Housing Type | PURE HEAVY ALUMINIUM |
| Finishing Type | Soft |
| CRI | 80 |
| Lumens | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
3in1 on Smart Mobile App and RF Remote Also Available
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2-3 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Sniper Cob
Product Price: Rs 720 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 12W |
| Brand | Belltrix |
| Light Color | 4in1 |
| Warranty | 2 Year |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Color | Gun Metal |
| IP Rating | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Scribble Cob
Product Price: Rs 715 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Power | 12W |
| Brand | Belltrix |
| Light Color | 4in1 |
| Warranty | 2 Year |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Sapphire Cob
Product Price: Rs 690 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 12W |
| Brand | Belltrix |
| Light Color | 4in1 |
| Warranty | 2 Year |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Color | Gun Metal |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 12W Spade Cob
Product Price: Rs 610 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Power | 12W |
| Brand | Belltrix |
| Light Color | 4in1 |
| Warranty | 2 Year |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Color | White |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 15W Skycrest Cob
Product Price: Rs 680 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 15W |
| Brand | Belltrix |
| Light Color | Natural White |
| Warranty | 2 Year |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Color | Gun Metal |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bell Breeza COB Lighting
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 12 W |
| Brand | Bell |
| Power | 12 W |
| Color | Warm White |
| Usage/Application | Indoor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Body Material | Copper |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Type | LED COB |
| Light Source | COB chip set |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP33 |
| Certification | RoHS, CE, ISO |
the COB is surely make heads turn when installed in your residential premises or showrooms.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 5 days
- Packaging Details: 80pcs per cartoon
Yes! I am InterestedRequest A Callback
240 Led Strip Light (Premium)
Product Price: Rs 95 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Length | 5m |
| Light Color | Warm White |
| Light Source Type | LED |
| Power Source | Corded Electric |
| Application | Home |
| Wattage | 18W/Mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12W Trimless Cob Black
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | BELL |
| Power | 12W |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB |
| Light Source | LED |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 2 Year |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback