- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Hanging Profile Lights
Hanging Profile Lights
At Laffale we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
Linear Hanging Profile
Product Price: Rs 1,100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 4 Feet |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Bell |
| Type | Led Accessories |
| Life Span | 70,000 hours |
| Wattage | 10w per feet |
| Model Name/Number | Linear hanging lighst |
| Size | 50mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 48W Hanging Linear 3In1
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Length | 4 ft |
| Wattage | 48 W |
| Color Temperature | 3in1 |
| Mounting Type | Suspended |
| Lumens | 5000 lm |
| Body Material | Aluminium |
| Operating Voltage | 110-240 V |
| Dimmable | No |
| Ingress Protection | IP20 |
| Life Hours | 30000 h |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BELLTRIX Led Linear Profile
Product Price: Rs 1,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | Bell |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 40w |
| Brand | Bell |
| Lighting Color | WH/WW |
| Usage/Application | Home, Office, Shop, Malls |
| Lighting Type | LED |
| Dimensions | 600 x 33 x 35 mm (L x W x H) |
| Packaging Size | 10 pcs/box |
At Laffale Interio Solution we deal in LED lights, Switches and Switchgears. We are authorised distributors for Brands Like Wipro, Havells, Eveready and L&T. We not only provide free consultation services for your lighting needs at your homes and offices, but also provide you these products at the best available rates in the market. We also offer installation services for the LED lightings.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Suspended Led Light 4Ft
Product Price: Rs 1,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 40 W |
| Type of Light | Suspended Lights |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Bell |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Linear |
| Voltage | 220 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hanging Led linear profile
Product Price: Rs 1,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Type | Surface |
| Wattage | 40W |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Bell |
| Length | 4 Feet |
| Model Name/Number | Bell4ft linear Profile |
| IP Rating | IP33 |
| Size | 4ft |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED Linear Suspended Lights
Product Price: Rs 1,050 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Wattage | 40W |
| IP Rating | IP33 |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Warranty | 2 years |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
| Brand | BELL |
| Length | 4ft |
| Power | 40W |
| Bulb Material | Led |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Belltrix 48W Suspended Light
Product Price: Rs 1,400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Wattage | 40W |
| Length | 4Ft |
| Model Name/Number | Bell48WHangingCCT |
| Brand | Belltrix |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback